Головна » Видиво » Бойовий ціп – брат моргенштерна

Бойовий ціп – брат моргенштерна

Багато хто чув, але мало хто знає як користуватися. Козаки рідко його використорували. Це швидше селянська зброя. Так само, як бойова коса чи вила. Олександр Притула покаже варіант використання бойового ціпа.

Ціп був простою, водночас страшною зброєю. У наш час часто доводиться бачити показові виступи хлопців з ціпами. Вони гарно ними махають. Насправді, в бою такого не було. Все значно простіше. Використовувалися робочі рухи – у цьому і полягає Спас. Якщо це ціп – молотили зерно. Якщо це вила – кидали сіно-солому. Пізніше, я зніму відео, де покажу як користувалися вилами в бою.

З косою було трішки складніше – вона використовувался як спис чи алебарда. Але селяни не вміли користуватися зброєю. Зате чудово володіли господарським реманентом. Причому так, що зупиняли і знищували закованих в обладунки лицарів.

Стрій селян з ціпами-вилами-косами-ножами був дуже незручним ворогом для професійних воїнів. Злагоджені дії повстанців дозволяли зупиняти, скидати з коня, збивати з ніг, розбивати обладунки і дорізати вояків супротивника. А тепер на хвилинку уявіть собі селянина з ціпом, який у своєму строю махає, як той, монах із Шаоліню. 😉

Тому в строю це був удар, відтягування зброї назад і знову удар. Методично, як при обмолоті пшениці. Швидше за все – під загальну команду, або взагалі під пісню. Не дивуйтеся – раніше все робили з піснею. Спасівський карб (закон) виник не на голому місці: “В життя – як в гру, в бій – як в життя”.

Тим не менше бойовий ціп був не лише зброєю українських селян. Він був досить поширеним і в Середньовічній Європі. Настільки поширеним, що навіть у ХІV столітті увійшов до підручника з фехтування Паулюса Гектора Майра, який жив у Німеччині.

бойовий ціп

Малюнок з книги Майра

Але переглядаючи малюнки Майра, слід пам’ятати, що там показано єдиноборство, а не стройовий бій. А це трішки різні речі. 😉 Бойовий ціп був рідним братом кистеня, або моргенштерна – ранкової зірки, в перекладі з німецької. Напевно тому і внесли його до книги з фехтування.

Моргенштерн. Взято з сайту ludota.ru

Моргенштерн. Взято з сайту ludota.ru

Моргенштерни були різними, але вцілому – це куля з шипами. Ця куля кріпилася на ланцюг. А далі уже були варіації – ланцюг брали в руки і користувалися за призначенням, або кріпили до дерев’яного (в основному) держака. Шипи дозволяли працювати за принципом: один удар – один труп. Щоб працювати з такою зброєю, треба мати немаленьку майстерність. Бо щось не так – і ранкова зірка прилітає тобі в голову.

Якщо вам сподобалася стаття – підтримайте сайт – поширте у соціальних мережах.

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*