Головна » Новини » Яку вишиванку вдягнути?

Яку вишиванку вдягнути?

Сьогодні день вишиванки. Кожен чіпляє на себе що є під рукою, не задумуючись про значення орнаменту. Доходить до маразмів. Чоловіки одягають сорочки з жіночими вишивками і навпаки. Жінки похилого віку носять вишиванки для вагітних чи незаміжніх. Як розібратися в тому, яку вишиванку одягати?

Хто має робити вишиванку?

Почнемо  з простих речей. За давньою традицією, вишита сорочка має бути зроблена чоловіку мамою, сестрою або нареченою чи дружиною. Ми знаємо, що українська сорочка є не просто гарним одягом, а ще й оберегом. І оберегом слугує та вишивка, яка нанесена на тканину. Це перший рівень захисту. Від чого він захищає залежить від орнаменту. Якщо ж сорочку вишивала одна з вищеозначених жінок, то оберіг підсилюється родинним зв’язком.

Стосовно жіночих сорочок, то тут все так само. З тією лиш різницею, що оберіг, зроблений власними руками, має суттєво сильнішу дію, ніж куплений. Не вірите? Запитайте у знахарів. Вони підтвердять.

Що вишивається на сорочці?

Якщо це робить рідна людина, то це може бути навіть простий ланцюжок. Він виглядає як одна нитка, що йде по краю тканини. Вишивається край рукава, комір і маніжка. Оскільки українці носили сорочки, заправлені в штани, то нижній край не обшивався. На відміну від плаття 😉 Оберегом на поясі у чоловіка слугував пояс. Вони були різні – від мотузок до тканих.

Виглядає така вишиванка дуже просто, тим не менше оригінально. Колись сам собі зробив таку, за прикладом сорочки товариша, яку йому зробила дівчина, що не вміла вишивати.

Тепер щодо символіки. Щоб ви розуміли, люди, які читали орнамент наче книгу… Якщо і десь є, то їх дуже складно знайти. За даними етнографів такі жили ще півтора століття тому. Дехто з вишивальниць може пояснити значення окремих символів. Але прочитати весь орнамент… Місцями, цього достатньо щоб чоловік не носив на собі жіночу символіку, а жінка – чоловічу. Хоча й тут є багатенько нюансів. Наприклад зірка Алатир – її можуть носити обидві статі. Це символ Сонця і світобудови. Він дає людині здоров’я, силу і мудрість. Але це далеко не все пояснення.

вишивка

Зірка Алатир

Символіка вишивки читається не лише по одному знаку, а в комплексі. З цього приводу написано трішки книг, деякі з них є толковими, а деякі – двадцять років роботи в трубу через неправильну методологію. Сам маю одну таку 😉 Зрештою, якщо вам дійсно цікаве це питання – зайдіть на сайт “Спілкування за вишивкою“. За цим посиланням я дав гілку форуму, де розповідається про семантику вишивки. Звичайно, постаравсшись, ви знайдете суттєво більше. 😉

А тепер важливе: те, що ви носите впливає на ваше життя. Перевірено на собі, досвідчені вишивальниці це підтвердять. По-нормальному, кожна людина має носити свій орнамент. Орнамент, який відповідає вашій статі, віку, статусу (шлюб, діти тощо). Тому, якщо хочете мати не просто щось вишите на сорочці, а сакральний одяг, то підійдіть до цього грунтовно. Найлегше – знайти досвідчену вишивальницю і замовити одяг у неї. При цьому слід пам’ятати, що він коштує дорого.

Найскладніше – розібратися в семантиці самому, зробати свій візерунок і попросити рідну жінку це вишити.

Козацькі орнаменти

Є гарна книжка “Вишивка козацької старшини ХVII – XVIII століть”. Гарно, але це тодішня мода. Що носили козаки? Чоловічі і воїнські символи. Це дуб, листочки дубу, жолуді – як символ дерева Перуна. Це блискавки, солярні символи і, звичайно, козацькі герби. Вони бували різні, зараз їх складно знайти. Але можна.

Щодо значення, яке вкладали українські воїни, у кольори. Чорний – це морок, з якого все почалося і яким все закінчиться. Чорне носили смертники, або ті, кому нічого втрачати. Червоний – це любов до свого Краю і люта ненависть до ворогів. І зелений – колір життя і розвитку. Можливо, було ще щось, але я про це не знаю. Буду вдячний, якщо поділитеся. Трішки про козацький одяг можна прочитати у статті “Як одяг може лікувати

P.S. Написати цю статтю мене спонукала світлина на заставці – чоловіча сорочка з символами Рожаниці. Повна маячня. Вона на заставці статті. Не полінуйтеся, і подивіться пояснення цих знаків. Там ви також знайдете багато цікавого про вишивку. А якщо буде і далі цікаво – шукайте за запитом “семантика вишивки”

Якщо вам сподобалася стаття – підтримайте сайт – поширте у соціальних мережах.

 

 

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*