Головна » Новини » Сезон екскурсій та відпочинку стартував на Гайдамаках

Сезон екскурсій та відпочинку стартував на Гайдамаках

349 дітей за 3 дні. Саме стільки школярів приїхало в козацький табір “Гайдамаки” відпочити та відсвяткувати закінчення навчального року. Батьків уже не рахували. Чому саме сюди? Напевно тому, що відпочинок з козаками – це не лише весело, а й корисно.

З чого починається екскурсія?

Зазвичай, дітей на воротах зустрічає козак, який просто хоче привітатися 😉 але по-козацьки. Ви знаєте як віталися запорожці? Вас цього навчили у школі? Чудово, то ви пройдете в табір дуже швидко, доречі, напишіть ваш варіант відповіді у коментарях під статтею 😉 Та, як показує практика, мало хто знає відповідь на таке просте питання.

Тому доводиться розповідати дітям про те, хто такі козаки. І не лише версію з підручника. Доречі, вчителі, може скажете з якої саме мови слово “кайсак” перекладається на “вільна, озброєна людина”? Після цього ми розбираємося з тим, де жили козаки, чому Січ називалася Запорозькою. І чого Січ. І що то за пороги і як вони виглядали.

Потім діти (а часто і батьки) дізнаються, що біля Січей був Великий Луг, що там робили козацькі човни. А ще там було багато пугачів. Сподіваюся, ви чули про таку пташку? Запорожці казали, що “Січ – мати, а Великий Луг – батько”. То як усе-таки віталися запорожці? 😉 Бо в табір пускають лише після козацького вітання.

Козацька зброя.

Якщо діти приїхали до козаків, то звичайно, що їм цікава зброя, якою ті воювали. І першим ділом треба показати ту зброю. Насправді, ми уже зібрали на лише козацьку, але й селянську, і турецьку і більш сучасну. Є у нас один козак Олександр, який це зробив – майже вся колекція, це його заслуга.

Козацька зброя

Дещо з колекції – світлина стара

А демонстрація починається зі зброї селян. Чому? Бо ті також захищали Україну. Оскільки зброя була дорога, то використовували те, що було під рукою. Наприклад коси, вила і ціпи. А ви знаєте як у бою використовували косу? Як, зрештою, виглядала бойова коса? В руки, звичайно не дамо – небезпечно, але побачите як користуватися – можна.

Ви знаєте, наприклад, що колишні вила виглядають дещо інакше, ніж сучасні? Звичайно, що їх використовували, як списа. Але дуже мало хто має уявлення, як це дійсно виглядало. Повірте, що по телевізору вам брешуть, а вчителі в школі навіть уявлення не мають як це робиться. Селянський удар вилами страшний і невідворотній, бо мало вояків такого очікують.

Крім того, діти мають можливість відчути вагу справжньої бойової булави, побачити що таке пірнач (шестопер) і зрозуміти їхнє використання. Додатково вони дізнаються коли вперше в Краю стали використовувати бойові булави. Про сокири чули всі, але мало хто знає як їх застосовували. Тим більше, що сокири є різні – на коротких і довгих ручках. І кожна має свій спосіб застосування та техніку бою.

Очі дітей загоряються, коли їм дають в руки козацькі шаблі і шашки, черкеські шашки. А ви знаєте, що шашка – це довгий ніж? Заодно діти бачать різницю між тією чи іншою зброєю, бачать як нею вчаться володіти. Але найперше – треба вибрати собі шаблю. Ми також розповідаємо як правильно це зробити.

Окремо розповідаємо та показуємо як зарядити пістоля. Кумедно сьогодні виглядали семикласники, які намагалися дути в порохівницю, як у горн. На днях сам дізнався, що, виявляється, в якості пижа часто використовувалися сухі кінські кізяки. Так що ми постійно намагаємося дізнатися щось нове, а ви? 😉

Козацькі забави.

Те, що наші предки були серйозними воїнами, знає більшість. А ось як вони такими ставали та з чого починали… Головна відповідь – качалися 😉 Навіть тут доводиться пояснювати, що перед тим як почати битися чи махати шаблею, варто навчитися стояти на ногах. При цьому усі впевнені у своїй стійкості. Тому ми перевіряємо хто найкраще стоїть на лівій, а тоді – на правій нозі. Коли визначені переможці – перевіряємо хто найкраще стоїть на двох ногах.

Дитячий запал у півнячих боях чи в штовханині на колоді зупинити важко, тому ми просто їх підстраховуємо.

Часто хлопці хочуть показати свою силу, тому ми використовуємо для цього козацьку боротьбу для найменших “Котигорошко”.

А для дівчат пропонуємо ігри на спритність – ухопити палку. Хоча, все залежить від групи. Можна позмагатися у “зняти шапку”

козацькі забави

Гра “Зняти шапку”

чи “хвости”.

Інколи – шабельний бій.

козацькі забави

Змагання з шабельного бою

Можн, звичайно, влаштувати і бої на списах, але це складніше і не так весело. Доречі, щодо весело – як тільки діти починають нудьгувати від однотипних забав – переходимо до групових. Цих також вистачає. От наприклад, скільки ви знаєте видів перетягувань? Більшість чула про перетягування канату. А ми ще влаштовуємо перетягування палки і перетягування канату сходу.

козацькі забави

Перетягування палки

Звичайно, що тих перетягувань та штовхачів суттєво більше. Тут уже дивимося на реакцію дітей.

Можемо і бій лава-на-лаву провести.

бій лава-на-лаву

Дитяча лава

Зазвичай, цього вистачає на півтори години. І діти уже голодні. Тут ми пропонуємо куліш. Або просто посмажити шпикачки на вогнищі. Дуже смачно 😉

А далі – катання на конях, батут, стрільба з лука, пневматики.

верхова їзда Рівне

Катання на конях

Можна навіть родео влаштувати на бику. Щоправда, бик у нас несправжній. Зате як крутиться 😉

Ось так ми учимо і розважаємо дітей. Якщо вас зацікавило – заходьте на сайт “Гайдамаків” і дізнавайтеся більше.

А якщо сподобалася стаття – підтримайте сайт – поширте у соціальних мережах.

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*