Головна » Бібліотека » Козацьке свято – Курган Леля

Козацьке свято – Курган Леля

Завтра, 5 травня, козаки відзначають День Звичаю – день хранителів Спадщини, які зберігають традицію. А на наступний – День народження Народу. Разом – це свято Курган Леля.

День Звичаю

На День Звичаю, коли заходить сонце, йдуть на курган, палять багаття, роблять тризну. Приймають участь і жінки і діти. Під час учти словом шанується жінка. Матері знайомлять трирічних дітей із зорями-козаками. Розповідають історію Краю, славні справи, заповіти предків. Спочатку було Слово (Звичай), а тоді – Народ.

День народження Народу

6 травня – день народження Народу. Також день Чорних рад. Свято змужніння козачат. Кому виповнилося майже 16 з половиною років, надвечір, із заходом сонця ішли з дорослими козаками в нічне, де батько на “Багатієвій учті” даріє синові колодача Спадщанського.

Після цього молоді козаки вже вважалися дорослими. Козаки з козачатами цього дня ведуться, як зі спадщанцями, поважно. Надвечір, після учти, доторкнувшись до дуба “Чорна ніч”, як і на Могилі, козак набирається на рік великої сили-снаги та незвоушного відчаю. Молодь готується на Пороги (кордони, літні табори Січі) од усіх трьох козацьких родів. Інколи, малого хлопчика в цей день саджали на коня.

Курган Леля

Разом ці два свята називалися Курган Леля. Походення цієї назви є у статті “Паска і 9 козацьких свят”. Старші козаки кажуть, що це дитячі дні. Дні, коли молодь вшановує воїнів, які полягли за Край. Вшанування починається зі слова Стосового.

Слово Стосове

“До тих пір, доки молодь з молоком матері та від старшини буде всотувати несприйняття зверхності над собою і в собі, в роду, до тих пір Рій Родів Скупи Вкраїнської буде в змозі мазкою братчиковою захистити землю свою на користь свою…”

Далі передається Супойський переказ. А тоді, зазвичай, починаються козацькі забави та змагання. Завершується все учтою. Разом, така форма заходу називається тризною. А ще, подібні події називали собітками чи собитками – со-битіє, тобто спільне буття. Звідси і “субота”.

Фестиваль “Курган Леля”

Уже багато років поспіль рівненські спасівці вшановують українських воїнів, часто – у формі фестивалю. Цьогоріч, проводитиметься V Фестиваль традиційної козацької культури “Курган Леля”. В силу різних причин він відбудеться 14-15 травня на території козацького табору “Гайдамаки”. Починаємо в суботу  о 13 годині.

Програмою передбачено:

14 травня 2016 року
13.00 – 15.00 – змагання з боротьби «Котигорошко». Проводяться відповідно до окремого регламенту.
13.00 – 15.00 – змагання з шабельного бою. Проводяться відповідно до окремого регламенту.
15.00 – 17.00 – проведення спортивно-масових ігор.
17.00 – 20.30 – концертно-розважальна програма.
13.00 – 19.00 – виставка робіт народних майстрів.

У програму фестивалю входить козацькі ігри та змагання з кулачного бою («Лава-на-лаву»).

Перелік спортивно-масових ігор:
«Зняти шапку» – два учасники в шапках. За командою бійці мають зняти шапку з супротивника. Переможцем вважається той, хто першим зняв шапку з супротивника. Заборонено тримати руками свою шапку, не можна поправляти свою шапку в ході поєдинку. Дозоляється збивати руки супротивника.
«Бій півнів» – вихідне положення стоячи на лівій нозі, правою рукою тримати праву ногу, ліва рука за спиною тримається за праву. За командою, “півні” мають штовхнути супротивників таким чином, щоб вони стали на другу ногу, або впали. Всі проти всіх. Штовхати можна лише частинами тулубу. Руками чи головою штовхати заборонено. Той, хто відпустив ногу, але залишився стояти на одній нозі також вважається програвшим. Виграє лише один учасник, який останнім залишився стояти на одній нозі.
Перекидання колоди – гра у формі естафети. Приймає участь 6 учасників від команди. Вони розташовуються двома групами по 3 чоловіка за обмежувальними лініями на відстані 10 м група від групи. За командою, учасники мають по одному перекидати колоду в сторону другої групи. Виграє та команда, яка першою поміняє місцями групи.
Бій на списах – переможцем визнається той, хто зміг відчутно влучити супротивника в корпус (тулуб). Удари в голову заборонені. Удари в руки та ноги не рахуються. Бій відбувається зі списами, на ударну частину якого закріплено боксерську рукавичку. Довжина списа приблизно 1,5 м.
«Чий батько дужчий» – вихідне положення – сидячи один навпроти одного, впертися ступнями, взяти руками палку, палка повинна бути рівно на середині над пальцями ніг. По команді потрібно перетягнути палку на себе. Виграє той, хто дотягне палицю до своїх грудей (не нижче сонячного сплетіння).
Перетягування палиці – правила гри наближені до правил перетягування линви (канату). Дві команди мають перетягнути одна одну за певну лінію. При цьому члени команд обхоплюють один одного за пояс. Один з членів команди тримається за палицю. Хват робиться таким чином, щоб одна рука була ззовні, а друга – всередині (так як на фото). Виграє та команда, яка перетягне супротивників на свою сторону. Якщо ж хтось випустив палку з рук, то виграє та команда, яка тримає палку в руках.
«Козаки-розбійники» – участь у грі приймають парами. Один учасник – «кінь», він носить «вершника». «Вершник» має запригнути на спину «коневі». Потрібно стягнути чи скинути вершника на землю. Скинутим вершник вважається тоді, коли хоч одна його нога торкнулася землі. Торкання руками не рахується. Перемагає та пара (кінь та вершник), які останні залишилися стояти. Важливо дотримуватися заходів безпеки – ті, кого скинули мають якомога швидше вийти зі змагового майданчика

Правила змагань «Лава на лаву»: В грі бере участь дві команди. Гра відбувається на полі, що розмічається трьома лініями: одна по середині, на якій дві команди будуть сходитися в груповому поштовху і дві інші – лінії шикування розмічаються на відстані 5-7 метрів від серединної лінії. Гравці стають в дві шеренги на лініях шикування щільно притиснувшись один до одного плече до плеча.
За командою «Бій!» обидві шеренги (лави) кроком рухаються одна на одну і намагаються поштовхами витіснити лаву суперників за їхню лінію шикування. Виграє та лава, що витиснула іншу на її бік, або якщо інша лава розпорошилася по майданчику. Удари в лаві суворо забороняються.
Переможці визначаються наступним чином: перемагає та лава, яка за результатами трьох сходжень більше разів витиснула лаву суперників за їх межу.
За порушення правил учасник вилучається зі змагань, за систематичне порушення (більше трьох разів) вилучена зі змагань може бути сама команда.

15 травня 2016 року:
08.00 – 17.00 – Відкрита першість  Рівненської області з українського рукопашу «Спас».

Запрошуємо до нас у гості – м. Рівне, вул. Млинівська, 24 Козацький табір “Гайдамаки”.

Якщо вам сподобалася стаття – підтримайте сайт – поширте у соціальних мережах.

 

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*