Головна » Новини » 4 враження від Запорозького Спасу

4 враження від Запорозького Спасу

Розповім вам про основні враження від Міжнародного фестивалю “Запорозький Спас”. Я був на першому, а сьогодні рівненська команда повернулися з двадцятого. Багато років ми туди їздимо заради спілкуванням з однодумцями. 

Показовий виступ театру козацького бою “Запорозький Спас”. Світлина Сергія Лаврова

Спас набрався сили

“Хоч і двадцятий, але ще не ювілейний” – так сказав Президент Всеукраїнської федерації “Спас” Олександр Притула. Саме так і є 19 років тому, ми, ще ледь двадцятилітні представники Рівненщини, приїхали на Хортицю для участі у першому Всеукраїнському фестивалі. Нас зібралося ледь 70 чоловік, які представляли слов’янські бойові мистецтва. Тоді була перша лава у Громушиній балці – 20 на 20.

Загальна світлина після лави у 1997 році

А зараз ми збираємо представників інших видів бойових мистецтв і даємо їм можливість показати себе. Цього року до нас прийшли представники грузинських чідаоби та хрідолі, азербайджанської боротьби “Гюлеш”, татарської “Алиш”, японського сумо, карате кіокушинкай, китайського тайцзицюань та цигун, таїландського “Муей Тай”, англійського боксу та американського кікбоксингу, стилю Кадочнікова та новітньої розробки – поліційного хортингу. Чомусь не встигли прийти вірмени.

Фрагмент виступу грузинів. Світлина Сергія Лаврова

Азербайджанський “Гюлеш”

Практично всі ці стилі представляли титуловані спортсмени. Часто чемпіони Європи та світу у своїх видах. І кожен міг розповісти про себе.

Українські види були представлені Спасом, боротьбою на поясах та навхрест, кулачним боєм, та козацьким граєм. Як окремий вид можна винести жіночий бойовий пляс. Стосовно цього терміну у нас ідуть суперечки – наскільки “пляс” є нашим словом. А яка буде ваша думка?

Як бачите, ми стали настільки сильними, що можемо надавати підтримку іншим видам бойових мистецтв. І всім пропонуємо приходити до нас на змагання 😉 Ви ще у нас не були? Запрошуємо. Змагань у нас багато. Лише у Рівному на найближчі 4 місяці заплановано чотири. Але про це в іншому дописі.

І ще, невеличке спостереження. Підмітив Олександр Притула. Зазвичай, на фестивалі  приходить багато п’яних. На Бендерштаті змушені виставляти спеціальну охорону, щоб прибрати алкоголь. А на Запорозькому дубі, де у нас проходили заходи, за два дні було помічено лише двоє напідпитку. І ті нікому не заважали, а вели довгу вчену бесіду 😉

Козак не патріот – він просто господар своєї землі.

Я вам казав, що на такі фестивалі їжджу за спілкуванням. Виділена теза була озвучена в ході довгої розмови з Сергієм Щербаковим з Миколаєва. Хтось має щось заперечити? У Сергія багато цікавих думок, не з усіма ми погоджуємося.

Наприклад, його думка про те, що слово “пляс” походить від “плєш”, тобто лисе місце, місце яке витоптане танцями. Тим не менше, він дуже якісно і грунтовно пояснює як танок використовується в бою. Зверніть увагу на рухи Тосі Козачки з хустинкою. Уявіть замість хустинки ніж. Вона потім його бере в руки 😉

Сергій в Миколаєві повільно, але впевнено, розбудовує систему козацьких громад. Основою його роботи є козацький грай – ігрова методика виховання воїна-охоронця Краю. Завдяки цим граям, вони зацікавлюють і залучають молодь у козацтво. Дечим він поділився з нами. Просто показати все – не було часу. І на основі цієї методики вони побудували свій показовий виступ.

Ми з миколаївською молоддю знайомі з військово-патріотичного табору. Тому було приємно їх зустріти на Хортиці. Представники двох сіл приїхали автобусом, який їм виділила обласна адміністрація. Це підтверджує те, що ми набираємо силу і до нас починають прислухатися.

Рівняни, лучани і миколаївці під стінами Січі на Хортиці

Спортивний календар відрізняється від шкільного

Про це ми говорили під час змагань з віце-президентом федерації “Спас” Геннадієм Поляковим. Мова йшла про складнощі залучення спортсменів на змагання влітку. Виявляється, спортивний рік починається з 1 січня. І в нормальних умовах спортсмени набирають пік своєї форми десь на кінець літа-середину осені.

А ми вимушені відштовхуватися від навчального року у школі. Як наслідок – втрата форми під час канікулярного періоду. Саме тому більшість федерацій бойових мистецтв відмовляються від змагань влітку. Доречі про змагання. В рамках фестивалю проходив Кубок з бойового мистецтва “Спас” пам’яті Анатолія Єрмака.

Вперше у ньому взяли участь спасівці з Луцька. А рівняни вперше змогли вибороти третє командне місце і отримати малий кубок.

Наша команда з кубком на вокзалі в Рівному. Потяг уже відходить 😉

Фактично це вдалося досягнути завдяки братам Пашковським. Вони отримали два других місця. Ось один з поєдинків старшого з них – Олександра.

Через особливості літніх змагань, швидше за все, на фестивалі в наступному році Кубок не буде проводитись. Його перенесуть на інший час. Поруч з тим появилася одна чудова ідея як покращити видовищність фестивалю. Але поки-що це залишиться в таємниці. В ході спілкування виникла ще одна цікава думка:

Фестиваль ми робимо в першу чергу для себе

Знаєте, популяризація та розвиток українських бойових мистецтв – справа важлива. Вона дозволяє залучати дітей та молодь до кращих традицій нашого народу, виховувати з них воїнів-охоронців Краю. Але важливим є натхнення, з яким це робиться. А такі фестивалі, як “Запорозький Спас”, дозволяють отримати масу задоволення та натхнення в першу чергу організаторам та учасникам. Насправді задоволення від фестивалю ми отримуємо від спілкування один з одним.

Ми ділимося новинами, досвідом, розробками. З самого початку, як був започаткований цей захід, ми намагалися там отримати нові сили для подальшої роботи. І ось уже 19 років їздимо на Запорожжя за цим. І будемо далі їздити. Ви з нами? 😉

Ось так, дещо сумбурно, я постарався викласти свої враження від поїздки. Можна було б розповідати ще більше. Але краще приїжджайте самі і подивіться, або долучайтеся до нашої роботи. Ми зараз шукаємо людей для підготовки інструкторів. Знаєте таких? Пишіть, телефонуйте.

Якщо вам сподобалася стаття – підтримайте сайт – поширте у соціальних мережах.

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*