Що курили запорожці

Думаєте дим може бути корисним? А якщо це дим із суміші трав? А якщо це робиться для профілактики цілої низки захворювань? Отже цього разу Анатолій Пастернак розповідає про те, що і як курили козаки. 

В розділі не акцентовано увагу, тому зроблю це окремо. Важливий також і спосіб дихання. На відміну від сучасних курців, козаки обкурювалися димом. Мається на увазі те, що дим набирався в рота і випускався. І лише тоді його вдихали. Що ж до рецептів… Ще залишилися люди, які їх знають. Але щодалі менше.

Багато хто робить з козаків наркоманів – ніби-то курили коноплю. Можливо. Але ще врахуйте спосіб споживання. А також те, що наразі вчені починають визнавати терапевтичний ефект від вживання коноплі. Ну і знову ж таки – сумніваюся, що затятий курець зможе ефективно рубатися цілий день. Про козацькі наркотики – в наступному розділі 😉

І завершуючи коментар: деякі дослідники кажуть, що люлька у нас з’явилася ледь не раніше тютюну в Европі. Зрештою, кожен зробить свої висновки 😉

Попередній розділ…

Який тютюн курили запорожці

Ніде правди діти: козаки янголами не були. Меди-пива пили, горілочки не цуралися. Що ж до тютюну та люльки – до них приязнь особлива була. Згадаємо гегелівського Тараса Бульбу, який головою наклав, кляту люльку шукаючи. А він же з реальної людини списаний. Навіть іноземці, буваючи на Січі, потім свідчили: козаки люльки з рота не випускають…

А тепер поміркуємо. При отій “загальній тютюнізації” випадки легеневих хвороб серед козаків були дуже нечастими. Тут ідеться про риси здорового побуту, які ми забули. По-перше, козаки ніколи не палили в хаті, у курені, навіть у землянці. “Бо там – Бог”, – казали вони. Тобто – висіли ікони.

Отже, дим не їв їм легенів у закритих приміщеннях. Але ж палити вкрай хочеться! І козаки знаходили компроміс: більшу частину доби перебували на свіжому повітрі. Від ранньої весни й до глибокої осені спали надворі. Тютюн тримали не в кисетах, а в маленьких міцненьких гарбузянках (званих “діжечками”, “турчанками”, “таракуцками”). З часом гарбузянка міцніла, ставала ніби костяна. Тютюн зберігався сухим. Не пліснявів, як, приміром, у нашої “Прими”. То ж врахуймо ще: палити люльку здоровіше, ніж сигарети чи цигарки. Люлька часто гасне. Доводиться знов розпалювати, а заразом поміркуєш: чи не забагато палиш?
Головна ж таємниця була в самому тютюнові. Чистий турецький був дуже дорогий. Завзяті тютюнники добували його в різний спосіб: коли – за гроші, а частіше – шаблею, як трофей. А коли і як мито за перевіз через пороги.

Оскільки тютюну не вистачало, козаки примудрилися додавати в нього полину, а то й більше трав. У першу чергу – деревій, чебрець, полин, будяк, сухе листя валеріани, м’яти, борщівника. Усі ці трави мають лікарські властивості: заспокоюють нервову систему, знижують кров’яний тиск, поліпшують апетит та сон.
Отже, розважливість і мужність воїнів інколи залежала від тютюну. І коли запорізькі вояки майже не хворіли на астму, бронхіти, трахеїти, то це теж завдяки козацькому тютюну.

Хтось може заперечити: скільки ж шкідливих речовин у тому диму ж лишалося! Але ж і вплив гарячого диму через слизові оболонки бронхів та носової порожнини досить цілющий! Та й чи багато треба? Знову згадаймо про гомеопатію. І наукова медицина стверджує: не така страшна доза, як постійний вплив.
Нарешті, досвід адигейців, ульген, нівхів доводить те ж саме: вони самим лише димом лікують понад 200 хвороб. І досить успішно. Це підтвердила наукова експедиція Хабаровського інституту ще у 1975 році. ; Слід підкреслити: паління в козаків було розвагою, відпочинком. Воно заважало ані в походах, ані в селянській праці. Ще й лікувало. Хіба погано?!

А прадідівська традиція шанування хати та церкви й нашим курцям завадила б. Було б непогано, коли в боротьбі з наркоманією та токсикоманією наші лікарі застосовували б хоч подекуди й козацький досвід.
Адже серед козаків нічого подібного не було!

Читати далі…  А тим, хто хоче бути в курсі наших подій та гарантовано отримувати від нас цікавинки, пропонуємо підписатися на канал “Спас – козацька наука” у Телеграм: https://t.me/spasRivne

1 комментар

  1. І що ви думаєте , що спаливши траву і вдихнувши дим ви отримаєте щось корисне?!! По перше дуже багато речовин які не смолорозчинні просто згорять на вугілля воду і вуглецевий газ, клітковина дасть альдегід оцтову кислоту і ацетон, як додаток. Смолорозчинні речовини які частково руйнуючись потраплять в легені таки так щось приносили в організм, але це мізерні частини, якщо порівняти з настоєм на спирту або запареним чаєм. Крім цяцьки і традиції в люльці корисного було мало. А от марихуана і опій дійсно можуть мати сильний терапевтичний ефект після болісної рубанки і нестерпного болю при втраті кінцівки наприклад. Тільки от з опієм там люлька не годиться. Крім того в гомеопатії лічиться тільки набір речовин а не якась конкретна, бо в рослині є кілька її ізомерів видів і в залежності від кількості виду речовини наступає бажаний ефект для трав це важливо час збору, погода, спосіб приготування. А як палили все що горить то і єфєкту було мало. Ті хто ховалися в очеретах, то багато не знали про це , на тому рівні медицини як колись то життя було мало щоб навчитися виділяти з рослини тещо треба. Якщо рани засипали землею,попілом, а потім лікували жованою травою, то відомо яка якість життя там була.

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*