Головна » Бібліотека » Хто сильніший – кит чи слон?

Хто сильніший – кит чи слон?

Український рукопаш "Спас"
Часто можна почути твердження які зводяться до наступного постулату «карате фігня, кікбоксинг кращий» або «кікбоксинг фігня, бої закінчуються на землі отже джи-джитсу краще» …. Багато ще схожих тверджень гуляє в середовищі посередніх «ентузіастів» (давайте нижче будемо саме так називати цю породу «фахівців»). Не претендую на істину в останній інстанції, а тільки висловлюю свою особисту думку, яка може бути і помилковою.

Отже, перше що хочу відзначити – більшість «ентузіастів» не бачить різниці між єдиноборством і бойовим мистецтвом, між спортивним єдиноборством і єдиноборством, між бійкою і реальним боєм. А різниця суттєва саме вона визначає і диктує техніку і тактику тих чи інших єдиноборств або бойових мистецтв. Саме тому всі аргументи «ентузіастів» виглядають для мене як «різати ножем краще ніж сокирою» або «м’ясорубка гірша кухонного комбайну». Хто б сперечався? Але спробуйте ножем зрізати дерево товщиною в два обхвати, або зробити м’ясний фарш на кухонному комбайні за відсутності електроенергії. Сподіваюся моя думка зрозуміла?

Кожна система як інструмент, заточена на вирішення конкретних завдань в конкретних умовах. Немає ж одного універсального інструменту для виконання всіх столярних робіт, хоча майстер може обійтися сокирою і ножем.

Якщо ми розглянемо єдиноборство, то це поєдинок ОДИН на ОДИН за писаними правилами (тоді це спортивні єдиноборства), або за неписаними правилами (тоді це ритуальна або ієрархічна БІЙКА) або без правил (тоді це РЕАЛЬНИЙ БІЙ).

Якщо ж ми розглянемо БОЙОВЕ МИСТЕЦТВО відкинувши з нього всю містику, філософію, педагогіку тощо, то в сухому залишку ми побачимо СИСТЕМУ ВЕДЕННЯ РЕАЛЬНОГО БОЮ з холодною зброєю або без такої.

ТУТ настає координальний МОМЕНТ який випускають «ентузіасти». Бійка часто ставить за мету принизити, а не вбити або покалічити. Бійка один на один, яка навіть перейшла в реальний бій ДВОХ людей – всеодно єдиноборство, де присутній явний перенос технік і тактик із спортивних єдиноборств.

РЕАЛЬНИЙ БІЙ не обмежується єдиноборством. Найчастіше супротивників декілька! Ну, панове! Побоксує проти трьох осіб з ножами і арматурою, або покажіть їм партер ….

Давайте тепер візьмемо дану ситуацію за маркер в оцінці СПОРТИВНИХ ЄДИНОБОРСТВ. Звичайно якщо вибирати зі спортивних єдиноборств шансів більше, як мені здається, буде у представника контактного кікбоксингу або боксу, ніж у спортивного каратиста. Якщо ж у цього хлопця будуть навички боротьби до ударної техніки, то і шанси його на виживання підвищуються в реальному бою, але тільки це все одно що ножем зрізати дерево або мікроскопом забивати цвяхи. Можна, але не для цього існує спорт або деякі ритуальні єдиноборства дуельного типу.

Для реального бою потрібна система, створена спеціально для нього. Система, де логічно існує набір прийомів проти кількох, в тому числі і озброєних супротивників. Якщо ви поставите себе в ситуацію коли вас атакують кілька супротивників і хоча б один з них б’є вас арматурою по голові, то ви не будете задавати питання для чого потрібен блок аге-уде-уке, а будете його відпрацьовувати з першого тренування. Для спорту ж він не потрібен.

Перевага традиційних шкіл бойових мистецтв саме в тому, що вони комплексно підходять до вирішення завдання «один проти трьох». Та вони можуть мати спортивний розділ, в якому будуть відточувати якісь тактико-технічні схеми характерні саме для цієї системи, які в реальному бою дозволять максимально реалізуватися представнику даної школи. І так, як вид спорту, це може зі сторони виглядатиме, як п’ятнашки або буцання двох баранів, як танець чи мордобій. Але безглуздо це буде виглядати у відриві від прив’язки до реального бою. Так само, як безглуздо виглядає відпрацювання приземлення парашутиста на дві ноги, з притиснутими один до одного п’ятками, при зістрибуванні з метрової стіни, у відриві від самого реального стрибка.

Інша справа, що часто спорт починає розвиватися самостійно і йде далеко від оригіналу. І шукати реальності в такому спорті нерозумно, як намагатися нагодувати плюшевого ведмедика. Існує думка, що багато техніки традиційних шкіл не працюють (як ті ж блоки типу сото-уке або гедан-барай), але все стає на свої місця якщо в руки взяти зброю або ця зброя буде в руках супротивника. Взагалі, практиці роботи зі зброєю, як мінімум, приділялося стільки ж часу скільки і беззбройній роботі. Хоча в старих школах зброя первинна, а рукопашка вторинна. Найчастіше руки і ноги йшли в хід тільки при втраті зброї. І сама рукопашна техніка копіювала техніку зі зброєю. Звідси всі проблеми нерозуміння технік, стійок і положень рук, «неприкритої» голови тощо.

Техніка традиційних шкіл – це компроміс, золота середина між технікою без зброї і технікою зі зброєю проти одного і декількох супротивників. Природньо, що даних технік буде трохи більше, ніж в спортивному єдиноборстві. І час навчання буде тривалішим, ніж підготовка спортсмена. Але така система підготує людину краще, ніж будь-який кік та джиу, до реального бою.

Інша справа, що найчастіше викладають єдиноборства, видаючи їх за БОЙОВЕ МИСТЕЦТВО, або навпаки – начебто викладають бойове мистецтво, але з метою участі в спорті. Або прийоми виконуються механічно, без розуміння – як гімнастика (саме нею такі заняття і є), але зате з ритуалами, накрохмаленими догі і довгими чайними бесідами.

Якщо машина не їде, то може вам просто не пояснили як її завести або НЕ заправили бак?
Якщо ваше кунг-фу не працює, то може ви щось не так робите. Чи може вам не пояснили як це має працювати?

Наприкінці хочу зауважити що всі традиційні школи реальні і ефективні при правильному до них підході. Так само моя думка така, що в підсумку перемагає майстер а не стиль.

Володимир Повєткін

P.S. Сама постановка питання про те, чим займатися, щоб морди бити в підворіттях мені не приємна. І хоч спочатку більшість людей приходять в школи бойових мистецтв для отримання навичок самооборони, надалі бойові мистецтва практикуються як практика, або як хобі для особистого задоволення.

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*