Головна » Бібліотека » Больові прийоми на кисть у запорожців

Больові прийоми на кисть у запорожців

Це одна зі статей мого друга, відомого майстра бойових мистецтв, засновника школи “Хорт” Володимира Повєткіна. Так склалося, що він тривалий час жив на Далекому Сході, де і вивчав східні системи рукопашного бою. Саме завдяки цьому він має можливість аналізувати та робити висновки.

Адже у ті часи вивчалася не лише техніка (як робить зараз більшість), а й теорія – історія і філософія бойових мистецтв. Запропонована вам стаття написана більше 10 років тому. І уже тоді, вона викликала шквал критики зі сторони адептів східних шкіл. Бо висновки, які він робить, говорять про те, що у козаків існувала розвинена система рукопашного бою. А більшість експертів бойових мистецтв відмовляє українцям у цьому.

Нам їхні аргументи “нє било і бить нє может” не впливають на ходові якості. Та внаслідок цього Володя написав ще одну статтю, де виклав те, що розповідав зокрема і мені. Посилання на той текст буде внизу сторінки. А зараз пропоную ознайомитися з больовими прийомами у запорожців 😉

Це відео від Олександра Притули – як доповнення

Ми шукаємо істину і топчемо її ногами ….

Зараз на Україні відроджується і пропагується бойова традиція козаків “Спас”. Багато “критиків” не хочуть погоджуватися з цим, мовляв “гопакове карате” ще зрозуміти можна, але “Спасівське айкідо” – це вже занадто. Спробую не виправдати “Спас” ні! Спробую показати наявність високої майстерності рукопашного бою на прикладі всього одного малюнка.

больові прийоми у запорожців

Гравюра з «Літописної оповіді про Малу Росію та її народ і козаків узагалі» О. Рігельмана, кінець 18 століття

Отже, досить відомий малюнок Військової ради запорожців з літопису Ригельмана. Подивимося на композицію з трьох козаків зліва.больовий прийом

Так, ми бачимо явну бійку. Такі бійки були нерідкі на радах, досить згадати опис такої ради у Гоголя в “Тарасі Бульбі”. Мене ж, як фахівця в галузі рукопашного бою, дана сцена привертає наступним. Один козак протистоїть одночасно двом нападаючим козакам (можливо він рознімає їх). При всьому примітивізмі зображення досить точно зображено больовий вплив на кисть одного і контроль руки другого. Причому той, кого взято на больовий, знаходиться навкарачках, в другій руці його пернач.

Слід зауважити, що контроль і виконання прийомів на кисть в рукопашці – вищий пілотаж. Це найжорсткіші і найважчі для виконання техніки. Виконати такий прийом двома руками досить високий рівень майстерності, не кажучи вже однією рукою, як на розглянутому нами зображенні.

Зауважимо також, що прийоми ці розраховані не на знищення, а на припинення агресії. Недарма ці прийоми складають кістяк джиу-джитсу та айкідо в Японії. Значить козак на зображенні або розбороняє забіяк, можливо коли один з забіяк в гарячці вихопив пернач і міг убити товариша (а це було великим гріхом серед запорожців), або легко взяв верх над двома нападниками не заподіюючи їм шкоди (тоді майстерність цього козака не поступається майстерності східного майстра рукопашки).

больовий прийом

реконструкція

Підведемо підсумок. Козаки-запорожці як мінімум знали і вміли виконувати больові прийоми на кисть (і на інші суглоби, так як прийоми на кисть найскладніші), що вказує на високий технічний рівень підготовки в рукопашному бою. Навіть якщо взяти до уваги, що не кожен козак був майстром високого рівня. То зображення показує по-перше звичайну сцену, де забіяк могли жартома розняти, а по друге наявність технік, які говорять про серйозну рукопашної підготовки як мінімум деяких козаків.
Володимир Повєткін http://hortsistem.narod.ru/cel3.htm

Продовження думок Володимира про бойові мистецтва козаків та їх зв’язок зі східними читайте тут…

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*