Головна » Бібліотека » Паска і 9 козацьких свят

7 коментарі

 1. Дуже цікаво… Стільки доповнень до знань про свята 🙂 Точніше, їх козацька інтерпретація 🙂
  Але… 30 березня – теплий Олекса за новим стилем чи за старим?

  Відповіcти
 2. Віталій

  Можно і трішки більше, але передусім вибачайте за граматичні помилки в попередньому коментарі, був неуважний. 5 травня- це день кургана леля, день хранителів спадщини, які зберігають традицію. Святкували з ранку, коли сонце зходило. Хранителі йшли до дубу, пов’язували на ньому рушника, співали звичаєву пісню. Говорили коротку промову, а потім йшли на курган, куди брали випить і закусить, провести тризну.. 6 травня- день народження українського народу, воно святкується з заходом сонця, над вечір. Вцей день для хлопчаків відбувалася посвята в козаки, вони відтепер могли йти в нічне з дорослими і там проводити ніч біля багаття. Це вони стають мужчинами. Посвята йде в 16,5 років, в найближче 6 травня. Для дівчаток в цей час відбувалася посвята в жінку.

  Відповіcти
  • Дуже дякую за доповнення. Це суттєво. Найближче 6 травня до 16,5 років? А чому саме 16 з половиною?

   Відповіcти
   • Віталій

    Цифра незвична, от і добре запам’яталось. А чому саме 16,5 років зараз ніхто вже й не скаже. Ще козацький новий рік був присвячений Полярній зірці- “кілку, навколо якого небо обертается”. Це зараз є GPS- навігатори, а тоді в “гайному” степові втікачам з полону напрямок могла вказати тільки полярна зірка. Навіть прислів’я було таке- “Рятують, спасають Вози та Терези”. Зараз розшифрую що це значить. “Гайний”- це від виразу “гаяти час”, тобто безкінечний степ. “Воз” та “Терези”- це сузір’я Великої Ведмедиці та сузір’я Касіопеї, які повільно обертаются навколо “Кілка” (Полярної зірки). Це все давні українські назви. Всім відомо, що за допомогою сузір’я Великої Ведмедиці можно легко знайти полярну зірку. Але коли це сузір’я розташовано дуже низько над горизонтом, або його не видно із-за рослинності чи високих предметів, тоді полярну зірку шукають за Касіопеєю. Полярна зірка знаходиться на такій же відстані від сузір’я Кассіопеї, як і від Великої Ведмедиці.

    Відповіcти
 3. Віталій

  Хотів би доповнити. На другий Спас за звичаем святили зброю, навіть є така примовка- “зібрав врожай- святи шаблі”. Так же цей звичай згадуеться в “Холодному Яру” Горліс-Горсского, там яскраво описуеться, як одну свячену рушницю міняли на дві несвячених, але небагато знаходилося бажаючих ))) На козацький новий рік, зі слів Безклубого, обирали старшину, гетьманів. Шановний автор вибачайте, але мене вчили що 5 травня- це день звічаю, день спадщанців. А вже 6 травня- це день народження українськог народу. В цей день проводили обряд мужніння для хлопчаків, яким виповнилось десь 16,5 років.

  Відповіcти

Залишити коментар

Ваш email не буде ніде вказаноОбов'язкові для заповнення поля помічено *

*